تماس با ما درباره ما پرسش و پاسخ نقشه سايت آرشيو اخبار نمای اصلی
صلوات بر محمد . آل محمد ص
 
 
 
 
بيانيه گروه قرآن و معارف اسلامي دفتر تأليف كتاب‌هاي درسي ابتدايي و متوسطه نظري پيرامون درس رهبر كوچك
تاريخ: سه‌شنبه 6 مهر 1395  ساعت: 12:55


باسمه تعالی

بیانیه گروه قرآن و معارف اسلامی درباره درس {رهبر کوچک }

ترویج فرهنگ و ارزش‌های دینی و انقلابی، افتخاری است که گروه قرآن و معارف اسلامی دفتر تألیف کتاب‌های درسی به آن می‌بالد و تعمیق و تثبیت این ارزش‌ها را همواره در کتاب‌های درسی خود پی‌جویی می‌کند، ارزش‌هایی نظیر احسان، ایثار، شجاعت، شهادت و شهادت‌طلبی. شاهد این مدعا نالیدن دائمی و ناامیدانة رسانه‌های استکباری از استمرار ارائة این مفاهیم در کتاب‌های تألیف شده در دهه‌های اخیر است.

بر همین اساس و در راستای این حرکت مقدس، درسی به نام «رهبر کوچک» در کتاب هدیه‌های آسمان پایة ششم طراحی شد که در قالب روایت داستانی راهیان نور و با اشاره به کلامامام امت (ره) دربارة شهید عزیز دانش‌آموز، محمدحسین فهمیده، به ترویج فرهنگ شهادت و ارزش‌های بنیادین دفاع مقدس می‌پرداخت. این درس در سال تحصیلی جاری با حفظ همان هدف و رویکرد، مورد بازنویسی و تقویت قرار گرفت،حجم آن از 6 صفحه به 8 صفحه افزایش یافت و موضوعاتی مانند شهدای انقلاب اسلامی (17 شهریور)، ارائة وصیت‌نامة نوجوانی شهید برای درک بیشتر نوجوانان از فلسفه حضور هم‌سالان آنها در جبهه‌ و همچنین نقش سرزمین‌های شاخص و کلیدی دفاع مقدس همچون دوکوهه بر آن افزوده شد. علاوه بر آن به موضوع تکریم خانواده‌های شهداء و دیدار مستمر مقام عظمای ولایت با آنها که در درس قبل وجود نداشت، پرداخته گردید.

در ضمن این تغییرات با توجه به اینکه دانش‌آموزان در کتاب فارسی پایة سوم دبستان در درس فداکاران، با شخصیت شهید محمدحسین فهمیده و جملة تاریخی امام امت (ره) دربارة ایشان یعنی «رهبر ما آن طفل سیزده ساله ایست ... » آشنا شده بودند، از تکرار جملة مزبور صرف‌نظر شد، و به همین اقتضا عنوان درس نیز از «رهبر کوچک» به «سرزمین‌های همیشه سبز» که یادآور عرصة گستردة دفاع مقدس است، تغییر پیدا کرد، گرچه هم‌چنان نام شهید فهمیده در این درس وجود دارد و یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های یادگیری عمیق و فکری کتاب به این شهید عزیز با ذکر عبارت "چه شباهت هایی میان رفتار حضرت قاسم علیه السلام در روز عاشورا و رفتار حسین فهمیده در جنگ می شناسید؟" اختصاص یافته است،  در این میان اما، ناگهان تغییرات فوق که همگی در راستای حفظ هدف اصلی درس و ارتقای سطح تأثیرگذاری آن بوده، با ورود موذیانه رسانه‌های دشمن صهیونیستی و ترسیم مغرضانة دشمنان و بدخواهان ملت ایران از این موضوع، شائبه‌هایی را در اذهان دلسوزان انقلاب اسلامی و علاقمندان به آرمان‌های ارزشمند دفاع مقدس به وجود آورد.

گروه قرآن و معارف اسلامی ضمن ارج نهادن به دغدغة تمامی همسنگران خویش در عرصة دفاع مقدس و در جهت اعلام برائت از تحلیل‌گران صهیونیستی، به منظور به خاک مالیدن بینی بدخواهان و دشمنان انقلاب اسلامی و خنثی شدن نقشه‌های ایشان و بسته شدن باب هرگونه سوءاستفادة احتمالی، اعلام می نماید که عبارت مورد اشاره از زبان حضرت امام (ره) در درس «رهبر کوچک» در تجلیل از شهید فهمیده را مجدداً جزئی از درس حاضر تلقی می‌نماید و با بازگرداندن عنوان پیشین درس در بخشنامة ویژه‌ای نحوة درج آن در کتاب درسی را به مدارس سراسر کشور ابلاغ خواهد نمود.

گروه قرآن و معارف اسلامی

بازگشت به ليست اخبار